Trūdodiņi

Trūdodiņa dzimtas sugas (Sciaridae), Galvenās trūdodiņu sugas ir Sciara, Bradysia, Lycoria un Lycorelle

Attīstības cikls – viena paaudze 3 nedēļās.

Trūdodiņi pieder pie divspārņiem. Galvenās trūdodiņu sugas ir Sciara, Bradysia, Lycoria un Lycorelle. Katras atsevišķas trūdodiņu sugas noteikšana ir ļoti grūta. Trūdodiņiem tāpat kā citiem odiem ir tikai viens pāris spārnu. Aizmugurējais spārnu pāris ir pārveidojies par t.s. spārnu kolbiņu. Trūdodiņi pārsvarā ir mazi, tikai dažus mm lieli. Trūdodiņu ķermenis ir gari izstiepts, un tie ir matēti tumšā krāsā. Trūdodiņu acis ir mazas, bet kājas un taustekļi ir gari. Trūdodiņi parasti uzturas tuvu zemes virsmai. Trūdodiņu kāpuri attīstās pūstošās augu daļās un nokļūst arī augsnē. Kāpuri ir balti ar melnu galvu un 1-2 mm gari. Trīs nedēļu laikā kāpuri attīstās par pieaugušiem insektiem.

Trūdodiņu kāpuri ēd saknes (kā arī pelējumu), kas galvenokārt ir problēma stādiem, kuru augšana var apstāties sakņu bojājumu dēļ.

Trūdodiņš un tā kāpuri
Trūdodiņa kāpurs
Trūdodiņa bojātas auga saknes

Trūdodiņu klātbūtne bieži liecina par pārmērīgu laistīšanu. Ļoti bieži liekā mitruma problēma ir ja augi tiek iestādīti pārāk lielos podos un auga neaizņemtais substrāts ilgstoši saglabā mitrumu.

Visvairāk no trūdodiņa cieš sējeņi, jo īpaši tā sākotnējos attīstības posmos. Ļoti bieži trūdodiņu kāpuri mēdz apēst ilgāk dīgstošās sēklas, kurām visu laiku nepieciešams uzturēt mitru augsni. Kā arī ne reti cieš substrātā esošie spraudeņi, kuru apsakņošanai nepieciešams mitrs substrāts.

Lieliem veselīgiem augiem trūdodiņš vērā ņemamu kaitējumu nodarīt nevar.

Kā redzams, visos trūdodiņa postījumu gadījumos, pie vainas ir pārlieku liels vai ilgstošs mitrums augsnē, kā rezultātā rodas trūdodiņa attīstībai labvēlīga vide.

Ierobežošana: Labākais trūdodiņa ierobežošanas veids ir profilakse, izmantojot labu kultivēšanas praksi, tostarp ļaujot podu maisījumam kļūt diezgan sausam starp laistīšanas reizēm, stādīšanu mazākos pods un augu atlieku noņemšanu no augsnes virsmas.

Parādoties trūdodiņam vai invāzijas gadījumā, apkaro ar augsnes līmenī iesprautiem līmslazdiem. Līmslazdus var izmantot arī preventīvi izvietojot podos.

Liela mēroga invāzijā izmanto plēsējērces Stratiolaelaps scimitus (iepriekš Hypoaspis miles).

Līmslazds tauriņa formā. Līmslazdi var būt dažādas formas un izmēra.
Plēsējērces ‘Hypoaspis miles’ transportēšanas iepakojums


Avoti:
https://musas.lv/par-insektiem/trudodini/
https://en.wikipedia.org/wiki/Sciaridae