Velnāboli /Datura/

  • viengadīgs lakstaugs
  • auga augstums no 10 lidz 180 cm
  • zieda virziens uz augšu vai uz sāniem
  • ziedi plāni vai pildīti
  • ziedi bez izteiktas smaržas / bez smaržas
  • zieda krāsa: balta, dzeltena, zili violeta, purpursarkana
  • Auglis – olveidīga pogaļa, klāta ar dzeloņiem.
  • Latvijā savvaļā sastopams Dzeloņainais velnābols /Datura stramonium/, atseviškās vietās savvaļā ir atrasts arī Violetais velnābols /Datura tatula/.
  • Indīgs augs. Iekļauts Latvijā savvaļā sastopamo indīgāko augu sarakstā.

Tiek uzskatīts ka Velnābolu /Datura/ ģintī ietilpst deviņas sugas, lai gan patreiz Pasaulē ir uzkaitītas 14 velnābolu sugas.

Visas Velnābolu sugas ir indīgas.

Visas Velnābolu /Datura/ augu daļas satur bīstamu antiholīnerģisko tropāna alkaloīdu līmeni. Ja auga daļas norij cilvēki, mājlopi vai mājdzīvnieki, iespējamas letālas sekas. Toksīnu daudzums dažādos augos ir ļoti atšķirīgs. Pasaulē dažās vietās ir aizliegts pirkt, pārdot vai audzēt Velnābolus /Datura/.


Indijas velnābols vai Metela velnābols
Datura metel

Viengadīgs nakteņu dzimtas lakstaugs. Auga augstums no 60-180 cm. Stublājs stāvs, sazarots, zaļi vai violeti melns. Vidējiem vai lieliem uz augšu vērstiem taures veida plāniem vai pildītiem ziediem. Ziedi balti, kremkrāsas, dzelteni, sarkani, zilivioleti, violeti, nedaudz smaržīgi.

Viena no visvairāk kultivētajām velnābolu sugām izmantojot to kā krāšņu dārza dekoru.

Datura metel savvaļas forma kā atsevišķa suga nav zināma. Suga, kā pašlaik aprakstīta, būtībā ir seno šķirņu kolekcija, kas, iespējams, ir attiecināma uz pirmskolumbiešu dārzkopības praksi.

Dzimtene: Amerika


Parastais velnābols vai Dzeloņainais velnābols
Datura stramonium L

Viengadīgs nakteņu dzimtas lakstaugs, no 10 līdz 120 cm augstumā, labvēlīgos apstākļos var izaugt arī lielāks. Stublājs stāvs, kails, spēcīgs, vienkāršs vai zaro. Lapas uz stublāja pamīšus, olveidīgas, mala lielzobaina vai lapas sekli daivainas. Plātnes gals smails, dzīslas apmatotas, kāts īss. Ziedi pa vienam augšējo lapu žāklēs, līdz 10 cm gari. Kauss zaļš, šauri stobrveidīgs, saaudzis, galā ar 5 vienādiem, trīsstūrainiem zobiņiem. Vainags balts, retāk blāvi iezilgans, stobrveidīgs, saaudzis, apmale plata un krokaina, piecdaivaina, daivas smailas. Auglis – liela (5-6 cm), olveidīga pogaļa, tās cietā virsma blīvi klāta ar spēcīgiem, asiem dzeloņiem. Pogaļas augšdaļā dzeloņi masīvāki un garāki. Pogaļa uzplīst pa 4 vārsnēm. Sēklas tumšpelēkas, rievainas, nierveida. Zied jūlijā, augustā.

Dzimtene: Centrālamerika


Pūkainais velnābols vai Nekaitīgais velnābols
Datura innoxia Mill.

Viengadīgs nakteņu dzimtas lakstaugs. Auga augstums no 60-150 cm. Stublājus un lapas klāj īsi un mīksti pelēcīgi matiņi, kas augam piešķir pelēcīgu izskatu. Tam ir eliptiskas gludas lapas ar smailiem galiem. Visas auga daļas izdala nepatīkamu smaku, kas līdzinās sasmakušam zemesriekstu sviestam, kad tās tiek sasmalcinātas vai traumētas. Neskatoties uz to daudzi uzskata, ka ziedu aromāts ir diezgan patīkams. Ziedi – koši balti, trompetveida , 12–19 cm gari. Sākotnēji tie aug stāvus un vēlāk sliecas uz leju. Zied no vasaras sākuma līdz vēlam rudenim. Augļi – olas formas smaila pogaļa, apmēram 5 cm diametrā. Tāpat kā citām Daturu sugām, nogatavojoties, tā neregulāri sadalās, lai izkliedētu sēklas. Ne reti pogaļa pieķeras pie dzīvnieka kažoka, kuri pēc tam aiznes augļus tālu no mātesauga. Sēklas ir ilgmūžīgas, un tās spēj daudzus gadus gulēt augsnē saglabājot dīgstību.

Kad angļu botāniķis Filips Millers 1768. gadā pirmo reizi aprakstīja sugu, viņš nepareizi uzrakstīja latīņu vārdu innoxia (nekaitīgs), nosaucot to par D. inoxia. Sākotnēji nepareizi uzrakstītais sugas nosaukums bija domāts, lai norādītu, ka augs ir “nekaitīgs”, tomēr šī suga (tāpat kā daudzas citas ģints sugas) satur alkaloīdus (atropīnu, hioscīnu un hiosciamīnu), kas ir indīgi un psihoaktīvi.

Eiropā šo velnābolu sugu bieži jauc ar Svēto velnābolu /Datura wrightii/.

Dzimtene: Ziemeļamerika


Svētais velnābols vai Svētā datura
Datura wrightii Regel

Viengadīgs nakteņu dzimtas lakstaugs (siltajās zemēs skaitās kā daudzgadīgs). Auga augstums no 30-150 cm. Stublājs sazarots, bieži veidoi klājenisku krūmu, jo īpaši saulainās vietās. Lapas ir platas un noapaļotas pie pamatnes, sašaurinātas galos, bieži ar viļņotām malām. Ziedi ir visievērojamākā iezīme, kas ir saldi smaržojošas baltas trompetes, līdz 20 cm gari, dažreiz purpursarkani, īpaši malās. Pieci šauri punkti simetriski izvietoti ap malu. Zied no aprīļa līdz oktobrim. Skaidrā laikā ziedi atveras no rīta un vakarā un aizveras dienas karstumā (atkarībā no ūdens pieejamības); mākoņainā laikā tie var būt atvērti visu dienu. Auglis smaila, lodveida pogaļa ar diametru 3 līdz 4 cm, kas atveras, kad pilnībā nogatavojušās sēklas.

Eiropā Svēto velnābolu /Datura wrightii/ bieži jauc ar Pūkaino (nekaitīgo) velnābolu /Datura innoxia/, jo abi ir apmatoti ar nokareniem augļiem. Tos var atšķirt pēc matiņiem uz stublājiem un kātiem, kas Svētajam velnābolam ir blīvi nospiesti (tas vizuāli un fotogrāfijās padara stublājus gandrīz vienmērīgi blāvus) un Pūkainajam velnābolam izcēlušies (padarot stublājus malās blāvus) un gaišāki, zaļāki vai spīdīgāki centrā (kur matiņi izvirzīti pret aci). Svētajam velnābolam /Datura wrightii/ ziedi ir lielāki (14–26 cm) un tiem ir 5 smailes, ar bieži izteiktām stigmas virs putekšņlapām, salīdzinot ar Pūkaino (nekaitīgo) velnābolu /Datura innoxia/, mazākas (12–16 cm) ar 10 smailēm un stigmas zem putekšņlapām.

Dzimtene: ASV Dienvidaustrumi un Meksikas Ziemeļrietumi


Datura arenicola Gentry ex Bye & Luna


Meksikas velnābols
Datura ceratocaula Ortega

Dzimtene: Meksika


Dažādkrāsu velnābols
Datura discolor Bernh.

Viengadīgs nakteņu dzimtas, sauli mīlošs lakstaugs.Suga pirmo reizi tika aprakstīta 1833. gadā. Latīniskā nosaukuma vārds discolor, nozīmē “dažādas krāsas”, attiecas uz tās augšup augošajiem trompetes formas ziediem, kas zvaniņā ir balti un gaiši līdz tumši violeti. Pats augs ir stāvs vai zems krūms, kas var izaugt līdz 140 cm augsts. Tās lapotne ir gaiši zaļa, un tās kātiem ir pamanāmas purpursarkanas svītras. Olvveida lapas var būt veselas vai zobainas.

Ziedi lieli, atveras tikai vienu nakti un novīst nākamajā dienā. Auglis – ērkšķaina pogaļa, līdz 76 mm gara un 64 mm diametrā. Sugas dabiskā izplatības zona stiepjas no Meksikas līdz ASV dienvidrietumiem un Karību jūras salām.

Dažādkrāsu velnābolu mēdz dēvēt par Tuksneša ērkšķābolu (desert thorn-apple).

Dzimtene: Sonoras tuksnesis Ziemeļamerikas rietumos


Mežonīgais velnābols
Datura ferox L.

Viengadīgs nakteņu dzimtas lakstaugs. Auga augstums no 45-90 cm. Stublājs spēcīgs pie pamatnes bieži sarkani violetā krāsā. Visi jaunie dzinumi ir mataini. Lapas platas, viņņainas ar neregulāri zobotu malu, klātas ar mīkstiem, pukainiem matiņiem. Piltuves formas dzeltenīgi balti, neuzkrītoši ziedi, kuri parasti pilnībā neatveras. Auglis – pogaļa ar ļoti gariem ērkšķiem, kuru izskata pēc augs ieguvis savu nosaukumu. Pirmo reizi šo sugu 1756. gadā aprakstīja Linnejs

Dzimtene: Amerika


Datura kymatocarpa Barclay

Viengadīgs nakteņu dzimtas lakstaugs.

Mūsdienu botāniķi klasificē šo augu nevis kā atsevišķu sugu, bet gan kā Dažādkrāsu velnābola /Datura discolor/ varietāti.

Dzimtene: Meksika


Vilnainais velnābols
Datura lanosa A.S.Barclay ex Bye

Viengadīgs nakteņu dzimtas lakstaugs. Mazs krūms, ar trompetes formas ziediem. Augļi – mazas ērkšķainas pogaļas ar daudz sēklām.

Daži mūsdienu botāniķi šo augu klasificē nevis kā atsevišķu sugu, bet gan kā Svētā velnāboa /Datura wrightii. vai Pūkainā velnābola /Datura innoxia/ varietāti.


Leihharda velnābols
Datura leichhardtii Benth.

Nakteņu dzimtas lakstaugs. Izaug krūmā, kura augstums ir no 40 līdz 90 cm. Lapas zaļas un nedaudz pūkainas. Ziedi neuzkrītoši, dzeltenīgi balti. Auglis – pogaļa līdz aptuveni 4 cm diametrā.

  1. gadā Ludvigs Leihhards atklāja šo sugu Austrālijā.

Dzimtene: Suga parasti tiek uzskatīta par Austrālijas endēmisku, lai gan tā varētu būt agrīna introducēšana no Amerikas.


Apsarmotais velnābols
Datura pruinosa Greenm.


Ozollapu velnābols
Datura quercifolia Kunth


Sārtais velnābols
Datura reburra Barclay

Viengadīgs nakteņu dzimtas lakstaugs. Auga augstums līdz 80+ cm. Stublājs: jaunais dzinums klāts ar matiņiem, kas klūstot vecākam paliek kails. Lapas olveida lacentiskas, zobainām malām, asu galu. Ziedi stāvi, piltuves formas. Augļi – dzeloņaina lodveida pogaļa

Mūsdienu botāniķi klasificē šo augu nevis kā atsevišķu sugu, bet gan kā Dažādkrāsu velnābola /Datura discolor/ varietāti.

Dzimtene: Meksika